معرفی سما

در سال 1370 که آموزش و پرورش با محدودیت هایی از نظر توسعه فضای آموزشی روبرو بود از طرف جناب آقای دکتر جاسبی ریاست وقت  دانشگاه آزاد اسلامی طرح جامعی برای توسعه مدارس غیر انتفاعی کشور ارائه شد .متعاقب آن بر اساس توصیه ی جناب آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهورمحترم وقت و رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ،  فعالیت های سازمان « سما » شکل گرفت .در سال 1373 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی توسعه مدارس سما و توجه مسئولین به تربیت اسلامی و علمی دانش آموزان را یکی از محورهای حرکت دانشگاه اعلام داشتند .

 

اساسنامه سازمان که به تصویب هیأت امنای دانشگاه رسیده است ، فعالیت در دوره های تحصیلی آموزش عمومی و کاردانی فنی و حرفه ای را به عنوان کارکرد این سازمان تعیین کرده است .

 

اینک پس از گذشت بیش از 20  سال از تأسیس سازمان سما تعداد 636  واحد آموزشی با بیش از 54 هزار دانش آموز در 106 شهر کشور اعم از بزرگ و کوچک ، از مرکز تا نقاط محروم در امر تعلیم و تربیت نوباوگان و جوانان جامعه فعالیت می کنند که اکثراً به لحاظ آموزشی و پرورشی از سطح خوبی برخوردار و از نظر اقتصادی درمجموع خودکفا هستند .

 

 اجمالی از آمارها ، شاخص ها و دست آورد های علمی و فرهنگی سازمان سما :

 

     تعداد مدارس و دانش آموزان :

 • تعداد 643 مدرسه ( پیش دبستانی  و مهد کودک 19درصد ؛ ابتدایی23 درصد ؛ راهنمایی 20درصد ؛ متوسطه و پیش دانشگاهی 38 درصد )
 • تعداد  56666نفر دانش آموز ( پیش دبستانی  و مهد کودک 10درصد ؛ ابتدایی 48 درصد ؛ راهنمایی16 درصد ؛ متوسطه و پیش دانشگاهی 26درصد)

  دانشکده فنی و حرفه ای سما واحد فیروزآباد وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، در سال     1383  با تعداد    61 دانشجو در دو  رشته ی تحصیلی  شروع بکار کرد و پس از گذشت حدود  13 سال با همت و تلاش مستمر مدیران، دست‌اندرکاران و کارمندان دلسوز و پرتلاش این مجموعه، این مرکز هم اکنون در    13رشته تحصیلی در مقطع کاردانی  دانشجو می پذیرد.

  بیش از   700 دانشجو در دانشکده سما  فیروزآباد تحصیل می‌کنند.

  هم اکنون 700 دانشجو در 13 رشته تحصیلی از جمله :معماری(گرایش نقشه کشی)،حسابداری مالی ،تربیت بدنی،کامپیوتر(گرایش نرم افزار)،مکانیک خودرو،الکتروتکنیک(برق صنعتی)،عمران،تاسیسات(گرایش تهویه مطبوع)،متالوژی ،نقشه کشی صنعتی،مربی بهداشت مدارس،عملیات پتروشیمی،امور زراعی و باغی در دانشکده فنی و حرفه ی سما فیروزآباد در مقطع کاردانی در حال تحصیل می باشند که این دانشجویان برای ارتقای دانش و مهارت خود از تجربه و اندوخته های علمی بیش از یکصد  عضو هیات علمی و استاد مدعو بهره مند می باشند.

  با توجه به مهارت محور بودن رشته های ارائه شده در این دانشکده هر سال شاهد افزایش تعداد متقاضیان ثبت نام برای تحصیل در این مرکز آموزشی هستیم.لذا با توجه به نیاز جوانان شهرستان و با در نظر گرفتن شرایط مناسب بازار کار برای نیروهای تکنسین همکاران ما در تلاش هستند که مجوز رشته های جدیدی را اخذ نمایند که در همین راستا مجوز جذب دانشجو در رشته تاًسیسات را به تازگی اخذ نموده ایم و از بهمن سال جاری در این رشته تحصیلی نیز دانشجو می پذیریم.

   

  بیش از   1400  دانشجو تاکنون از دانشکده سما فیروزآباد فارغ التحصیل شده اند

  تاکنون بیش از 1400 دانشجو از دانشکده سما فارغ التحصیل شده اند که شامل 540 دانشجو در رشته کامپیوتر،240 دانشجو در رشته عمران،180 دانشجو در رشته برق ،251 دانشجو در رشته حسابداری،130 دانشجو در رشته تربیت بدنی،12 دانشجو در رشته امور زراعی و باغی و 4 دانشجو در رشته نقشه کشی صنعتی می باشند.

  امکانات و تجهیزات دانشکده سما اعم از آزمایشگاه ، کارگاه ،فضای آموزشی  کیفیت خوبی دارد 

  دانشکده سما مجهز  به 7 آزمایشگاه شامل آز مبانی الکترونیک،آز فیزیک حرارت،آز فیزیک مکانیک ،آز مکانیک خاک ،آز ماشین،آز دیجیتال ،آز بتن و همچنین 7 کارگاه آموزشی شامل کارگاه مدار فرمان ،کارگاه تاًسیسات مکانیکی ،کارگاه سیم پیچی،کارگاه تاًسیسات برقی،کارگاه جوشکاری و ورق کاری،کارگاه نقشه کشی و کارگاه (سایت )کامپیوتر و همچنین کتابخانه ی با بیش از 5000 جلد کتاب می باشد.همچنین دانشجویان سما می توانند بر اساس تفاهم نامه و قرارداد همکاری از سالن ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی و سالن های ورزشی سطح شهر استفاده نمایند ولیکن ما به منظور خدمت رسانی بهتر به دانشجویان اقدام به ساخت مجموعه ی ورزشی نموده ایم و علاوه بر آن به صورت پایدار در جهت افزایش کمیت و کیفیت امکانات آموزشی و رفاهی دانشجویان کوشش می نماییم چون آموزش مهارت های فنی مورد نیاز بازار کار از اولویت های آموزشی دانشکده سما فیروزآباد می باشد.

  شرایط ثبت نام  در دانشکده سما

  دانشکده فنی سما فیروزآباد هر سال برای پذیرش دانشجو در دو نیمسال مهر و بهمن ثبت نام می کند که ثبت نام ورودی های مهر در شهریور ماه و ورودی های بهمن نیز در نیمه اول بهمن ماه انجام می شود. گفتنی است فارغ التحصیلان هنرستانهای فنی و کاردانش و دیپلم های نظری (بدون نیاز به پیش دانشگاهی)می توانند بدون در نظر گرفتن رشته مقطع دیپلم خود در تمامی رشته محل های موجود در دانشکده سما فیروزآباد با توجه به نیاز و علاقه خود ثبت نام نمایند.

  متقاضیان در زمان تعیین شده برای ثبت نام می توانند به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس   

   . org  www.azmoon مراجعه نمایند و پس از انجام فرایند ثبت نام ، رسید  اینترنتی ثبت نام را به دفتر مدیریت دانشجویی دانشکده سما واقع در مجتمع دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی فیروزآباد تحویل نمایند.

اطلاعات تماس

 • نشانی: فیروزآباد، شهرك دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزآباد
 • تلفن تماس:  07138737112
 •                           07138737113        
 •                           07138737114
 •                           07138737115
 • شماره فکس: 07138736690

کانال دانشکده سما فیروزآباد

کانال رسمی دانشکده  فنی سما فیروزآباد به منظور اطلاع رسانی به دانشجویان این دانشکده راه اندازی گردید.

کانال رسمی دانشکده سما فیروزآباد(دانشجویان)

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…